poniedziałek, 6 marca 2017

English Matters nr 63/2017 + wydanie specjalne

English Matters nr 63/2017 

Nowe wydanie magazynu do nauki języka angielskiego English Matters, na pewno spodoba się miłośnikom zwierząt, bowiem to właśnie angielskie psy są tematem okładkowym. A oprócz tego cała masa innych ciekawych artykułów :) Zapraszam do rozwinięcia!

Na początku weźmiemy pod lupę postać Rosy Parks. Jeśli nie słyszeliście o tej kobiecie, warto zapoznać się z artykułem The Riveting Rosa Parks. Ta czarnoskóra obywatelka Stanów Zjednoczonych postanowiła zawalczyć o swoje prawa akuratnie wtedy, gdy czas i okoliczności były najmniej sprzyjające. Nawet nie spodziewałam się, że jej protest niósł tak długotrwałe skutki, ale jedno jest pewne, Rosa Parks inspiruje i jest symbolem walki o prawa czarnoskórych obywateli po dziś dzień.
I znów USA, a tym razem czarujące miasteczko Salem. Trochę o jego historii w artykule Bewitched with Salem.
Zastanawialiście się kiedyś, jakich zwrotów używać komunikują się przez wszelakie social media? Z pomocą przychodzi artykuł Once Upon a Tweet, który w formie dialogów i różnych przydatnych formułek, prezentuje nam frazesy, których szczególnie warto się nauczyć.
I oczywiście temat okładkowy - England - the Animal Kingdom! Jak widać psy zdobyły popularność na wyspach już jakiś czas temu, a artykuł oprócz krótkiego rysu historycznego, przedstawi nam również te najbardziej znane rasy wśród brytyjskich miłośników psów.
Tak w skrócie prezentuje się nowe wydanie English Matters. Ja przedstawiłam tylko kilka artykułów, ale tematów poruszonych w magazynie jest o wiele więcej. Jak zawsze zachęcam do zapoznania się z tym numerem wszystkie osoby, które pragną rozwijać swój język angielski :)


English Matters nr 21/2017 - wydanie specjalne

Nowe wydanie specjalne English Matters skupia się wokół różnic między British English, a American English, przybliża też trochę bliżej typowo brytyjski język angielski oraz samych Brytyjczyków, ich mentalność i kulturę. 
Czy podczas mówienia po angielsku, zastanawiacie się, czy używacie amerykańskich, czy tych typowo brytyjskich zwrotów? Ja muszę przyznać, że nigdy nie zwracam na to szczególnej uwagi, a jak widać czasem warto pomyśleć, aby nie popełnić znaczącego faux-pas. Artykuł Fancy a Game of Bowls on the Lawn Old Boy? porównuje niektóre słowa w obu odmianach języka. Football, czy soccer? No właśnie, warto o tym pamiętać, rozmawiając z Brytyjczykiem ;)
Bardzo zaciekawił mnie artykuł Modern Brit Lit - Still Trail-Blazing, który opowiada o tym, jak zmieniała się brytyjska literatura na przestrzeni lat. Które motywy zanikły, a które nie tracą na popularności, na te pytania znajdziemy odpowiedzi w tekście. Przy okazji autorzy powołują się na przykłady książek, tak więc warto od razu sprawdzić, w jakim stopniu orientujemy się wśród zagranicznych tytułów.
Just Like a Brit! O specyficznych zachowaniach Brytyjczyków zawsze słyszało się dużo, a co na to mówią sławne produkcje telewizyjne? EM wspomina o trzech popularnych serialach, przy okazji przywołując również dialogi między ich bohaterami. Nawet nie sądziłam, że w Anglii tak lubi się tematy polityczne, już wiem, że Yes Minister to coś dla mnie na najbliższy czas ;)
A jak my wyobrażamy sobie typowego brytyjskiego przedstawiciela arystokracji? Różne rzeczy się słyszy, ale rzeczywistość często okazuje się być zgoła inna. O pewnych tradycjach wśród przedstawicieli wyższych sfer, a także spuściźnie językowej, opowiada artykuł Noble Nuances - Behaviour of the Aristocracy
Tak pokrótce prezentuje się najnowsze wydanie specjalne English Matters, ja przyznaję, że był to chyba jeden z lepszych numerów magazynu. Dajcie znać, czy zainteresowały Was tematy poruszone w tym wydaniu!

Za magazyny bardzo dziękuję wydawnictwu Colorful Media.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz