sobota, 21 stycznia 2017

English Matters nr 62/2017 + wydanie specjalne nr 20/2017


English Matters nr 62/2017

Dawno już nie było czegoś związanego z językiem, dlatego dziś powracamy znów w klimaty wyjątkowo brytyjskie, dzięki nowemu numerowi magazynu English Matters. O Wielkiej Brytanii jest tu rzeczywiście dość sporo, bo i na Brexit, i na zabytki kulturalne miejsce się znalazło. Zapraszam do rozwinięcia!
Zacznijmy może od wydarzenia, które choć medialnie już ucichło, to jednak jego skutki będą jeszcze widoczne przez wiele lat. Oczywiście mowa o wystąpieniu Anglii z Unii Europejskiej, a to, jakie następstwa niesie to dla Europy oraz samego Zjednoczonego Królestwa, przybliży nam artykuł Divided Europe. Jako ciekawy dodatek, w artykule znajdziemy tam wypowiedzi kilku znanych polityków (i nie tylko) o ich poglądach na temat Brexitu.
W artykule Birmingham - a Phoenix from the Flames dowiemy się trochę o drugim względem zaludnienia angielskim mieście. Warto mieć na uwadze to malownicze miejsce, jeśli będziemy się kiedyś wybierać na wycieczkę w okolice Londynu.
I znów Wielka Brytania, ale tym razem przenosimy się bardziej w centrum, gdyż artykuł Big Ben - the Legendary Landmark ujawnia historię symbolu jednej z największych światowych metropolii. Bo cóż innego kojarzy się z Londynem, jak nie Big Ben? Pomijając zadziwiające liczby, artykuł odpowiada też trochę o etymologii nazwy, a warto wiedzieć, co tak naprawdę nazywane jest Big Benem, a czym jest Elizabeth Tower.
Nowe wydanie English Matters chociaż skupia się wokół Wielkiej Brytanii, jest też pełne innych, bardzo zróżnicowanych ciekawostek i artykułów, oczywiście w przystępnej formie, która na pewno urozmaici nam naukę języka angielskiego. Dla mnie przydatny okazał się wpis Phenomenal Phrasal Verbs, bo czasowniki frazalne od niepamiętnych czasów są dla mnie utrapieniem. Po przeczytaniu takiego artykułu, jak i innych w temacie, nie pozostaje już nic innego, jak szukać okazji do zabłyśnięcia znajomością jakiegoś phrasala ;)

English Matters nr 20/2017 - wydanie specjalne

English Matters Focus on SpeakingNajnowsze wydanie specjalne English Matters skupia się wokół tematu mówienia. Osobiście muszę przyznać, że jest to ta dziedzina nauki języka, która jest dla mnie najbardziej uciążliwa, bo mówić nie tylko poprawnie gramatycznie, ale też używać bogatego słownictwa nie jest wcale tak łatwo. Bardzo cieszę się, że EM poruszyło ten temat, bo chyba poprawne mówienie w języku obcym jest bolączką wielu osób. W końcu szkoła przygotowuje nas bardziej pod testy, a schematyczne podręcznikowe rozmówki w prawdziwym życiem wiele wspólnego nie mają. Przejdźmy więc do magazynu i tego, co znajdziemy w wydaniu specjalnym!
Nie wystarczy tylko mówić, trzeba mówić poprawnie, żeby się rozwijać. Kilka wskazówek, jak sami możemy kontrolować nasze wypowiedzi dostarczy nam artykuł Self - correction - a Magical Way to Master a Foreign Language. Na pewno warto skorzystać z niektórych porad, jeśli zależy nam, aby szlifować nasz język i ciągle iść do przodu. Uświadamianie sobie własnych błędów jest tu niezbędne!
Jak widać nauczyciel, aby poprawnie uczyć, ale też nie zniechęcić do rozmowy w języku obcym, wcale nie ma łatwego zadania. Wytykać błędy, czy też nie? Poprawiać, czy puszczać pomyłki mimo uszu? Kilka słów na ten temat w artykule Conversation Classes with a Pro.
Warto też zaczerpnąć trochę inspiracji, kto wie, może z nas kiedyś też będą wielcy mówcy? Nawet, jeśli nie zostaniemy od razu Sokratesem, to może przynajmniej nauczymy się mówić jak politycy? Ja bym tak chciała, oczywiście po angielsku :D Artykuł A Way With Words przybliża sylwetki kilku najbardziej znanych mówców w historii i to wcale nie tych historycznych. Kojarzycie Ian McKellen'a? Któż by nie chciał mieć takiego głosu jak Gandalf? :)
Ciekawe jest też, jaki popkultura ma wpływ na rozwój języka. Zapożyczenia z książek, filmów i piosenek są wykorzystywane na porządku dziennym, nawet kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy. A przecież droidy lub Wielki Brat też mieli gdzieś swój początek.
I wreszcie, kiedy ktoś woli nie ruszać się z domu i uczyć się języka przed komputerem - na to też jest sposób! Speaking for Couch Potatoes - w tym artykule znajdziemy kilka stron internetowych, dzięki którym możemy uczyć się języka w bardziej praktyczny sposób. Artykuł wspomina też kilka seriali, które warto oglądać w oryginale, w końcu czy może być coś piękniejszego jak czysty, brytyjski akcent Benedicta Cumberbatcha? :)
Podsumowując, sądzę, że to chyba jedno z lepszych wydań specjalnych magazynu English Matters. Znajdziemy tu wiele ciekawych porad dotyczących rozmów w języku angielskim, które warto zastosować w rzeczywistości, sama przejrzę na pewno artykuły jeszcze raz pod kątem miejsc, w których mogłabym zdobyć trochę umiejętności praktycznych. Zdecydowanie polecam zapoznać się z tym wydaniem magazynu!


Za magazyny bardzo dziękuję wydawnictwu Colorful Media.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz