sobota, 27 sierpnia 2016

English Matters nr 60/2016

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, więc wykorzystajmy te kilka ostatnich dni na naukę. Tak, na naukę! W końcu lepiej późno niż wcale, prawda? Możemy jednak połączyć przyjemne z pożytecznym, co będzie idealnym zadatkiem przed rozpoczęciem roku szkolnego. Powoli przypomnimy sobie trochę angielskich słówek i gramatyki, oczywiście z magazynem językowym English Matters!
Czas na podróżowanie dobiegł końca, ale ciągle możemy przynajmniej marzeniami odwiedzić niezwykłą Australię, której poświęcony jest artykuł okładkowy. Oczami wyobraźni zobaczymy nie tylko miejsca, które warto zwiedzić, ale także dziką naturę tego kraju. Kto wie, może kiedyś udamy się w podróż właśnie tam?
Wróćmy jednak to bardziej przyziemnej kwestii, ale za to bardzo kontrowersyjnej, jaką jest aborcja. Ten wyjątkowo drażliwy temat, będący jednym z głównych sporów między politykami, choćby w naszym kraju, przybliży nam trochę artykuł "Abortion. Hot Potato - from Past to Present". Obiektywnie przedstawi ten odwieczny konflikt i podsumuje zarówno zalety, jak i wady takiej decyzji, czyli argumenty, które najczęściej przywołują obie strony. Muszę przyznać, że dla mnie ten artykuł był wyjątkowo ciekawy, przede wszystkim ze względu na to, że aborcja to temat rzeka, o którym można długo dyskutować.
Oprócz tego, w magazynie dowiemy się trochę o świętach obchodzonych w USA, poznamy zarówno ich rodzime tradycje, jak i te zapożyczone od innych narodów. Przenosząc się trochę bardziej na wschód, zwiedzimy Londyn w artykule "London Actually", który przybliży nam miejsca w tym mieście będące inspiracją dla reżyserów filmowych oraz artystów i zespołów muzycznych.
Wracając do polityki, będziemy mogli przekonać się trochę, jak sytuacja wygląda na drugiej półkuli, ponieważ pierwszy artykuł poświęcony jest kanadyjskiemu politykowi, Justinowi Trudeau. Co więcej, nie tylko jego poglądy są tematem artykułu, ale także polityka w Kanadzie, jakże odmienna do tej naszej. 
Zakupoholizm jest coraz częściej pojawiającym się uzależnieniem w naszych czasach. Dlaczego kupujemy na ilość, a nie na jakość, jakie mogą być tego długofalowe skutki i przede wszystkim, jak można się z tego wyleczyć. Te wszystkie zagadnienia zostały poruszone w artykule "Can't Buy Me Love".
Czy wyobrażaliście sobie jak to byłoby nigdy nie umrzeć? Może nie dosłownie, ale przynajmniej pozostać w pamięci innych ludzi lub móc rozmawiać z bliskimi po ich śmierci. Okazuje się, że rozwój technologii może to kiedyś umożliwić. Już teraz powstają pierwsze strony internetowe, których celem jest stworzenie twojego awatara, jak najlepiej odzwierciedlonego, tak samo zachowującego się i myślącego, który będzie funkcjonował nawet po śmierci swojego "dawcy". Takie przedsięwzięcie ma jednak też swoje wady, a o tym wszystkim w artykule "Digital Immortality".
"Infamously Famous", czyli ludzie, którzy zapisali się na kartach historii, ale w niekorzystnym świetle. Zdrajcy, mordercy, szpiedzy... którzy są najbardziej znani? To właśnie o nich jest ten artykuł i sądzę, że jest to jeden z najciekawszych wpisów w tym wydaniu English Matters. Zachęcił mnie też do kupienia książki "Wielcy zdrajcy w dziejach świata", która była inspiracją dla artykułu.
Tak więc, biorąc pod uwagę, że zbliża się rok szkolny, może warto przypomnieć sobie trochę słownictwa i także gramatyki (w tym wydaniu EM czasowniki modalne), oczywiście w przyjemnej formie artykułów, jak zawsze bardzo aktualnych. W tym numerze English Matters zostało poruszone kilka naprawdę ciekawych kwestii, dlatego jeszcze raz gorąco zachęcam do przeczytania!

Za magazyn English Matters bardzo dziękuję wydawnictwu Colorful Media!
 2 komentarze:

 1. Widziałam recenzje różnych edycji tego magazynu i do tej pory ani jedna nie zaciekawiła mnie na tyle co ta. Trzeba przyznać, że tematy w tym wydaniu wydają się ciekawe. ;) No i English Matters to świetny sposób na naukę o każdej porze roku, nie tylko na wakacje :D

  Pozdrawiam,
  Nika

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety to wydanie całkowicie nie jest dla mnie.
  Ostatnio czytałam o wydaniu, gdzie był książkoholizm i to akurat było ciekawe ;)
  A i jeszcze wydanie z Kapelusznikiem <3
  Jednak mimo wszystko te magazyny wydają się być świetne.
  Pozdrawiam serdecznie
  http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń