czwartek, 16 czerwca 2016

Jak niezwykłe mogą okazać się przygody warszawskich gimnazjalistów, czyli seria "Felix, Net i Nika" Rafała Kosika

Okładka pierwszej części


Seria: Felix, Net i Nika
Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania pierwszego tomu: grudzień 2004
Liczba tomów w serii: 14

"-To i tak ryzykowna operacja - przyznał Net - Trochę jak Frodo i Sam niosący pierścień wprost do Mordoru.- Ja chcę być Frodem - zastrzegł Net - Ty możesz być Samem. 
-A ja?-zapytała odruchowo Nika. 
-No...- Net zawahał się chwilę - Był jeszcze Gollum"

Są takie książki, które nie muszą mieć w sobie nic nadzwyczajnego, aby zainteresować czytelnika. Są takie historie, które poruszają tematykę bardzo przyziemną, rozgrywają się w naszej rzeczywistości, a bohaterowie są bardzo podobni do nas, ale mimo to, czytając je, nie możemy się od nich oderwać. Wystarczy czasem odrobina humoru, aby uczynić książkę wyjątkową.
Felix, Net i Nika to z pozoru zwyczajni gimnazjaliści, ale tak naprawdę każdy dzień jest dla nich inny i nie minie chwila, a już wplątują się w nową przygodę. Bardzo często spotykają się z robotyką, informatyką, chociaż mają do czynienia również z pewną siłą nadprzyrodzoną. Jedno jest pewne – w życiu trójki przyjaciół nic nie jest zaplanowane, ale mimo ich nietypowych zainteresowań, są ciągle zwykłymi uczniami i muszą zmagać się ze szkolnymi problemami, które nieraz okazują się równie zawiłe.
Seria „Felix, Net i Nika” składa się obecnie z czternastu tomów, z których każdy opisuje inną historię. Są również wyjątki, kiedy dwie części to jedna przygoda gimnazjalistów. Postanowiłam, że napiszę recenzję ogólną dla całej serii, ponieważ utrzymana jest jednakowym klimacie, a każda z części trzyma poziom poprzedniej.


"Ciekawe życie mają tylko ci, którzy potrafią tę ciekawość dostrzec"

Co jest wyjątkowe dla tych książek? Jest to zdecydowanie humor autora, który przekazuje poprzez głównych bohaterów. Ich dialogi sprawiają, że czytelnik uśmiecha się pod nosem. Ba! Nieraz nawet śmieje się na głos. Co więcej, sytuacje przedstawione w książce są nieraz równie komiczne, a dodatkowo nie odbiegają wcale od naszej codzienności i bardzo często ironicznie odnoszą się do rzeczywistości. Owszem, niektóre przypadki są odrobinę przejaskrawione, ale sprawia to, że stają się jeszcze bardziej zabawne, a nie nierealne. To właśnie dlatego, potrafiłam sobie z łatwością unaocznić wydarzenia, a pomagał mi dodatkowo lekki styl pisania autora.
Nie sposób nie polubić głównych bohaterów, z których każdy jest diametralnie inny. Felix to umysł ścisły, pasjonat fizyki i wszystkiego powiązanego z tą dziedziną. Konstruuje roboty, wymyśla własne wynalazki i jest perfekcyjnie przygotowany na każdą okazję. Net natomiast jest osobą wyjątkowo roztrzepaną i ciągle sprzeciwiającą się pomysłom przyjaciela. Mimo to, jest geniuszem informatycznym, a umiejętnościami wielokrotnie przewyższa profesjonalnych informatyków. Nika jest przeciwieństwem Felixa i Neta, gdyż zawsze rozsądna i opanowana, jest również typową humanistką. Posiada rozległą wiedzę historyczną, ale jej największą zaletą jest wyjątkowa wrażliwość i empatia.


"-"Wiem, że nic nie wiem" - westchnął Felix. - Pamiętacie, kto to powiedział? 
- Ja przed ostatnim testem z geografii? - odparł Net"

Wybranie ulubionego bohatera z tej trójki graniczy z niemożliwością, a to dlatego, że mimo, iż każdy z nich ma odmienny charakter, to wiążą się z tym również inne zalety. Po namyśle skłaniałabym się chyba w stronę Neta, którego wyjątkowo polubiłam za poczucie humoru, które okazywał nawet przy najczarniejszych scenariuszach.
Oprócz trójki głównych bohaterów, jest jednak wiele innych, którzy zasługują na uwagę. Każda z postaci jest idealnie dopracowana i mimo, iż wydawałoby się, że są to jedynie nie odgrywający większej roli w książce przyjaciela Felixa, Neta i Nika, albo ich rodzice, to właśnie dzięki nim wszystkie wątki poboczne w tej serii są równie interesujące jak te główne, zmieniające się w poszczególnych częściach.
W książce występuje wiele opisów technicznych i widać, że Rafał Kosik jest równym pasjonatem przedmiotów ścisłych jak Felix, czy Net. Osobiście nie przeszkadzały mi one w czytaniu, gdyż mimo kilku momentów, akcja rozwija się całkiem szybko, ale też nie pędzi z prędkością światła, tak jak w wielu książkach, kiedy to nawet nie wiemy skąd wzięły się niektóre rozwiązania fabularne. Dzięki tym technicznym niuansom, Pan Kosik wniósł do literatury młodzieżowej powiew świeżości, a cała seria jest pełna nowatorskich pomysłów.


"Jeśli ktoś spełnia wszystkie nasze marzenia, kolejne stają się tylko kaprysami. Najpiękniejsze są marzenia niezrealizowane, bo to one nadają życiu sens"

Jak już wcześniej wspomniałam, wszystkie tomy w tej serii trzymają bardzo wysoki poziom, ale są takie, które odrobinę wyróżniają się na tle pozostałych. Ze szczególnym zainteresowaniem przeczytałam „Felixa, Neta i Nikę oraz Trzecią Kuzynkę”, czyli siódmą część cyklu, a także „Felixa, Neta i Nikę oraz Sekret Czerwonej Hańczy”, część dwunastą. Mimo, że autor napisał już kilkanaście tomów, to widać, że miał wiele pomysłów nawet na te dalsze części, a mogłabym wręcz powiedzieć, że spodobały mi się jeszcze bardziej od tych pierwszych.
Reasumując, każdy z tomów tej serii zagwarantuje nam przeżycie niezwykłych przygód ze zwykłymi polskimi gimnazjalistami. Bohaterowie to jedna z największych zalet tych książek, ale nie zapominajmy również o bezgranicznym humorze autora! Wcale nie zdziwiłabym się, gdyby chwile spędzone z tą serią obfitowały również w łzy rozbawienia. Pozostaje mi tylko gorąco zachęcić do sięgnięcia po twórczość Rafała Kosika!

Ogólna ocena serii: 9/10 

Książki biorą udział w wyzwaniach:
"Kiedyś przeczytam" ("Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2 - Alternauci", "Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy")
"Klucznik" ("Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy")


8 komentarzy:

 1. Po tę serię nie sięgnę, bo wiek już nie ten :/
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Cała klasa FNiN jest genialna, każda postać ma swoją historię i jest genialnie wykreowana. Czytałam bodajże 10 tomów i każda była wyjątkowa. Zwłaszcza uwielbiam Siódmą Kuzynkę, to chyba nawet siódmy tom ;p
  Ja akurat jestem w stanie wybrać ulubieńca z tej trójki - uwielbiam Neta ♥
  Jedyne, co mnie nieco irytowało przy czytaniu, to długo rozwijająca się akcja (bo początki u Kosika to niestety są nudne) ;/ Lecz cała reszta zdecydowanie nadrabia!
  Pozdrawiam, Koneko
  http://recenzje-koneko.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam dużo dobrego o tej serii, ale raczej po nią nie sięgnę, bo nie lubię twórczości polskich autorów. Po prostu coś mnie od nich odrzuca ;)
  Ale to, że nie lubię polskich autorów nie zmienia faktu, że twoja recenzja jest świetna ;)
  Oczywiście czekam na więcej ;)

  Pozdrawiam cię z całego serduszka i zapraszam do mnie na recenzję 'Tajemnego Ognia' :)
  Tusia z bloga tusiaksiazkiinietylko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię tą serię, czytałam wszystkie części oprócz ostatniej. Moją ulubioną pozostaje jednak Trzecia kuzynka - musze zdobyć swój egzemplarz :)

  withcoffeeandbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. To była jedna z serii mojego dzieciństwa <3. W sumie dopiero teraz zorientowałam się, że nie czytałam jeszcze trzech ostatnich tomów! Muszę to jak najszybciej nadrobić :) Nieważne, że za tydzień kończę gimnazjum- jak dla mnie ta seria jest ponadczasowa! :D PS. "Trzecia kuzynka" to również jeden z moich ulubionych tomów. Ten niepowtarzalny klimat...<3
  Pozdrawiam! /Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 6. Net z tym swoim poczuciem humoru jest super <3 <3
  Od jakiegoś czasu mam zaległości w tej serii w postaci kilku najnowszych części... :( Mam nadzieję, że kiedyś przeczytam :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałam wszystkie tomy tej seri. Uwielbiam <3 Kosik jest niezłym przykładem ze Polacy tez piszą dobrze ;)
  Pozdrawiam!
  http://fanofbooks7.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę to w końcu przeczytać! Zbieram się i zbieram i zebrać się nie mogę, żeby kupić którąś z tych książek, ale może się w końcu zmobilizuję.
  Pozdrawiam ciepło i zapraszam do mnie.
  http://krainamoliksiazkowych.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń