niedziela, 20 września 2015

"Prawie jak gwiazda rocka" - przez życie z uśmiechem na twarzy!

"Nic więcej. Ta chwila po prostu była - wolna od emocji, sądów i złudnych wyobrażeń, które my ludzie przypisujemy wszystkiemu, z czym się stykamy" 

Poznajcie Amber Appleton. Nastolatkę taką jak wszystkie. No… może nie do końca.
Amber mieszka w szkolnym autobusie z matką alkoholiczką i ukochanym psem B3. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, śpiewa wraz z Chrystusowymi Diwami z Korei, próbuje zaznajomić się z Szeregowcem Jacksonem, a jej najlepszym przyjacielem jest chory na autyzm Ricky.
Lubi swoje życie.
Do czasu.
Niespodziewanie w życiu Amber przydarza się tragedia. Dawna silna, żywa i radosna dziewczyna traci grunt pod nogami. Czy istnieje rzecz, która potrafi sprawić, że najbardziej pozytywna osoba na świecie zmieni się diametralnie?
Wyjątkowo zacznę od oprawy graficznej książki, która jest po prostu przecudowna! Ta okładka jest tak minimalistyczna i delikatna, że jednocześnie rzuca się w oczy swymi jasnymi kolorami, które idealnie odzwierciedlają duszę głównej bohaterki. Do przeczytania "Prawie jak gwiazda rocka" zachęcił mnie fakt, że autor Matthew Quick napisał również "Niezbędnik Obserwatorów Gwiazd", książkę, która ogromnie umiliła mi Boże Narodzenie (prezent gwiazdkowy ;)). Tytuły książek Quicka naprawdę przykuwają uwagę i że tak powiem… wyróżniają się z „książkowego tłumu”. Z drugiej strony, mogą wywołać mylne skojarzenia, bo o ile "Prawie jak gwiazda rocka" to książka sklasyfikowana jako dla młodzieży, popłakałby się przy niej niejeden dorosły. Porusza bardzo trudne, ale istotne tematy takie jak: tolerancja, brak akceptacji przez rówieśników, problemy społeczne. Tak, to zdecydowanie książka warta rozważań. A najbardziej warta zastanowienia jest postawa głównej bohaterki czyli Amber. Życie co chwila podkładało jej nogę, postępowało z nią niesprawiedliwie, a ona przez to wszystko przechodziła z uśmiechem na twarzy! Jej niesamowita postawa skłania do refleksji. Dziewczyna młoda, uczęszczająca do szkoły jak jej rówieśnicy, niby zwykła, a jednak… Jest tak pełna nadziei, optymistyczna, pogodna, pozytywna, pomocna… Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność. Ale jej zachowanie w wielu momentach przywołuje uśmiech na twarz :)
Książka skupia się wokół postaci Amber, jej życia, jej smutków i radości. Dziewczyna jest osobą, o którą trudno w dzisiejszym społeczeństwie. Nie boi się wyrażać swojego zdania, nie zwraca uwagi na to, co inni o niej myślą, jest jedyna w swoim rodzaju. To mnie właśnie w niej urzekło. Jej oryginalność i wiara w samą siebie. Warte podziwu!
Również inni bohaterowie zostali mistrzowsko dopracowani. Choćby Joan Sędziwa, z pozoru zrzędliwa i opryskliwa, pokazuje, że każdy ma w sobie odrobinę dobroci. Szeregowiec Jackson, postać tak tajemnicza i oryginalna, że jednocześnie jego enigmatyczność przyciąga czytelnika. A najbardziej chyba wzruszył mnie Ojciec Chee, życzliwy, serdeczny i kordialny. Bardzo tolerancyjny, a jednocześnie tak odmienny od innych księży. Jego niecodzienna relacja z Amber jest naprawdę wyjątkowa.
Bohaterowie są nieszablonowi, oryginalni i również bardzo od siebie różni. Każdy z nich jest inny, każdy z nich jest równoznaczny i bardzo ważny.
Dodatkowo Amber jest osobą bardzo religijną. Sama układa modlitwy do Boga i często omawia z ulubionym księdzem tematy wiary. Możemy powiedzieć co w tym nadzwyczajnego, przecież wiele jest takich osób. Jednak ona w obliczu tragedii staje przed dylematem i nachodzi ją niepewność. Jej postawa pokazuje siłę prawdziwej osoby wierzącej. Nie tylko traktowanie wiary jako obowiązek, ale czerpanie z niej szczęścia, spokoju ducha i radości.
Styl pisania Quicka jest bardzo ciekawy. Niby wszystko proste, łatwe w odbiorze, ale z drugiej strony, niektóre z wplecionych zdań są bardzo oryginalne. Śmieszne lub stworzone na potrzebę autora słowa naprawdę wzbogacają powieść. Również bardzo charakterystyczne nazwy na przykład Chrystusowe Diwy z Korei lub Federacja Fantastycznych Fanatyków Franksa zapadają w pamięć i sprawiają, że książkę będziemy jeszcze długo pamiętać. A zresztą! Nawet bez nich książka z pewnością długo utkwi w naszej pamięci!
"Prawie jak gwiazda rocka" jest dziełem, które powinien przeczytać każdy. Nie tylko młodzież, ale również dorośli. Amber Appleton i jej historia skłania do refleksji, wywołuje uśmiech na twarzy i wzrusza do łez. Różnorodność emocji gwarantowana. Nic dodać, nic ująć. Polecam tę książkę każdemu! Bez kitu!

Ocena: 10/10

~Shadow

13 komentarzy:

 1. O bardzo ciekawa książka, chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Planuję poznać książki autora, może zacznę od tej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dużo ostatnio o tej książce czytam i z każdą recenzją mam większy apetyt na nią! :)

  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2015/09/zakadki-do-ksiazek-czesc-3.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach zapoznać się z twórczością Quicka, tym bardziej że jego książki można nabyć teraz za małe pieniądze (promocja w znaku -70%) :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Potrafisz zachęcić :) książkę przeczytam na pewno tylko jeszcze nie wiem kiedy

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka naprawdę wydaje się ciekawa i godna uwagi czytelniczej ;) Na pewno przeczytam *-*

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbuam Mattthew Quicka ♥ co prawda tej książki jeszcze nie czytałam, ale mam ją w planach, więc w krótce na pewno po nią sięgnę.
  Pozdrawiam, Blondie in Wonderland

  OdpowiedzUsuń
 8. Już od dawna mam ochotę na tą książkę, po za tym mnie również bardzo podoba się okładka :) Będę musiała niedługo się za nią zabrać. Pozdrawiam! /Claudie

  OdpowiedzUsuń
 9. Great post<3!
  http://livinlikeaileen.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. No i jak po takiej recenzji nie sięgnąć po tę książkę? ;) Tego autora książek dotychczas nie czytałam, ale bardzo jestem ciekawa jak ja odbiorę jego wypociny ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię Quicka i jego sposób opowiadania, więc z wielką radością sięgnę również po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń