sobota, 26 września 2015

"A.B.C" - Czy jesteś pewny kto jest mordercą?


Okładka książki A.B.C.
Tytuł: A.B.C
Tytuł oryginału: The ABC Murders
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: lipiec 2014
Liczba stron: 186

"Mowa jest dobrym wynalazkiem, bo nie pozwala ludziom myśleć"

Herkules Poirot staje przed wyzwaniem. Po raz pierwszy ktoś narusza jego dumę. Pierwszy list wydaje się być jedynie nieudanym żartem, ale kolejne rozwiewają wszelakie wątpliwości.
Morderca zabija w kolejności alfabetycznej, za każdym razem zostawiając wiadomość, gdzie i kiedy dopuści się zbrodni. Więc dlaczego tak trudno jest go złapać? Czy jest to psychopata, czy może w pełni świadomy umysł? Czy uda się odkryć jego tożsamość zanim wypełni swój plan?
Po raz kolejny w książce Agathy Christie mamy do czynienia z idealnie zaplanowanym i dopracowanym w każdym szczególe morderstwie. A w  "A.B.C"  raczej morderstwach. Ale tym razem autorka zadrwiła sobie z czytelnika, od samego początku wprowadzając go na błędny trop. Co więcej, przez całą książkę upewniała nas w swoich przypuszczeniach. Aż tu nagle wielkie BUM! Wielkie zaskoczenie i efektowna końcówka! Napięcie co chwila wzrastało, nie wiedzieliśmy bowiem jaki będzie kolejny krok, zarówno Poirota, jak i mordercy. Książka jest pełna niewiadomych, nie mogliśmy nawet przewidzieć kogo w następnej kolejności odwiedzi śmierć. Pozostawało tylko czekać na potknięcie mordercy…


"Walka ciała z duchem to jedna z największych tragedii naszego życia"

Herkules Poirot niezwykle przypadł mi do gustu w tym kryminale. Jego duma została lekko zachwiana po pogróżkach, które wysyłał do niego A.B.C. Jak wiadomo, detektyw zawsze miał dość wysokie mniemanie o sobie i nieco się wywyższał. Sprawiało to, że był bardzo oryginalną osobą i miał ciekawy charakter, aczkolwiek chwilę zajęło zanim w pełni nabrałam sympatii do niego. W tym dziele Agathy Christie wszystkie wątpliwości zostały rozwiane i muszę stwierdzić, że po prostu uwielbiam Poirota! Dodatkowo bardzo ciekawym elementem były jego utarczki słowne z inspektorem Cromem ze Scotland Yardu, nieco komiczne, lekko sarkastyczne.
Nawiązując do osoby mordercy, w tym wypadku wszystko wydawałoby się oczywiste. Ale nie do końca… Poirot próbuje odkryć jego tożsamość, rozmyślając nad zagadkową psychiką tego, kto dokonał zbrodni. Jego rozważania i czyny śledziłam z zapartym tchem. Wielkie brawa dla najlepszego belgijskiego detektywa!
Uwielbiam książki, przy których można troszkę wysilić umysł. "A.B.C" oczywiście taką jest! Agatha Christie nie powiela znanych schematów, tworząc własne nietuzinkowe pomysły. A to wszystko wzbogacone niezwykle wciągajcą akcją!

Ocena: 9/10

7 komentarzy:

 1. Chyba w końcu muszę się skusić na Ahathe Christie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam taki plan, ale już postanowiłam, że zaczynam od "Morderstwa w Orient Expressie". :-)

   Usuń
 2. Przepadam za kryminałami, a ta akurat książka wygląda na interesującą :) Czytałam tylko jedną powieść Agathy Christie, "Morderstwo w Orient Expressie", które mimo, że było moją lekturą, całkiem mi się spodobało, więc jak tylko trafi się okazja i ujrzę tą książkę w bibliotece, to na pewno po nią sięgnę :) Pozdrawiam! /Claudie

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Christie, ale z tym tytułem jeszcze nie miałam okazji się zapoznać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tylko jedną książkę Agaty Christie, ale kolejne czekają już na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie, no muszę się w końcu zabrać za twórczość pani Christie! To niewybaczalne, że nie przeczytałam jeszcze nic z jej pióra!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam kryminały Christie, ten jest jednym z lepszych i bardziej pomysłowych. ;) Moim ulubionym jest "Dziesięciu murzynków", jeśli jeszcze nie czytałaś polecam serdecznie. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń