środa, 21 grudnia 2016

Nieświąteczne książki, które warto przeczytać w święta

Jingle Bells, Jingle Bells, Jingle all the way, 
Oh what fun it is to ride 
In a one horse open sleigh,
Jingle Bells, Jingle Bells, Jingle all the way, 
Oh what fun it is to ride
In a one horse open sleigh!

Święta zbliżają się wielkimi krokami, wszyscy wypatrują śniegu za oknem (który i tak po chwili topnieje...), rozbrzmiewają już pierwsze kolędy (tj. Let it Snow w wykonaniu dziewczyn z mojej klasy...), a ludzie zaczynają wykazywać oznaki - jak ja to lubię nazywać - "nerwicy przedświątecznej" (zjawisko objawiające się co roku u mojej babci, kiedy dwa tygodnie przed świętami zaczyna rozpaczać, że jeszcze nie ma upieczonych placków...). Niektórzy natomiast wykorzystują ten czas wolny od szkoły, pracy i innych zajęć, aby przeczytać kilka książek. Osobiście nigdy nie planuję jakoś specjalnie, co przeczytam w okresie świątecznym, ponieważ ja zwyczajnie nadrabiam zaległości z moich półek. Nie wyklucza to jednak faktu, że niektóre książki po prostu przyjemniej czyta się zimą, kiedy możemy usiąść wygodnie fotelu z kubkiem parującej herbaty, otulić się kocem i zabrać za długo wyczekiwaną lekturę, jednocześnie obserwując sypiący śnieg za oknem (ach, marzenia, marzenia, kogo ja oszukuję...). Dzisiaj chciałabym wspomnieć o kilku tytułach, które sądzę, że są idealne na czytanie właśnie zimą, w szczególności w te ostatnie dni grudnia. Zapraszam!

1. Niebezpieczna gra - Joanna Opiat-Bojarska

Znalezione obrazy dla zapytania niebezpieczna gra joanna opiatJestem świeżo po przeczytaniu tej książki, więc mogę szczerze stwierdzić, że na zimę nadaje się ona idealnie. Niebezpieczna gra to wielowątkowa powieść, której główna intryga jest osnuta wieloma tajemnicami z przeszłości, a przy okazji śledztwa prowadzonego przez Aleksandrę Wilk, na jaw wychodzą dawno zapomniane fakty, które mają niebagatelne znaczenie. Uwielbiam takie trochę pogmatwane zagadki, morderstwa, które są w pewien sposób powiązane i tę atmosferę, kiedy światło dzienne ujrzą pewne smaczki z przeszłości. Zaszyć się z taką książką i próbować samemu dotrzeć do sedna tajemnicy - tak właśnie wyobrażam sobie dni świąteczne.

2. Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Znalezione obrazy dla zapytania ekspozycja remigiusz mrózKtóż by się spodziewał Mroza w tym zestawieniu? Wybaczcie, ale jego książki są dla mnie fenomenem tego roku i jeszcze niejednokrotnie będę o nich wspominać ;) Ekspozycja nie jest najlepszą książką Mroza, jaką czytałam, wręcz przeciwnie, jest raczej tą najsłabszą. Mimo to, bardzo zaciekawiła mnie historia Bestii z Giewontu i ten wątek zdecydowanie prężniej rozwija się w Przewieszeniu i Trawersie, więc na te drobne niedociągnięcia Ekspozycji jestem w stanie przymknąć oko. Dlaczego ta książka, a właściwie to cała trylogia jest idealna na święta? Odpowiem pytaniem - czy brutalne morderstwa na szczytach polskich gór, gdzie zima jest zimą w prawdziwym tego słowa znaczeniu, nie brzmią zachęcająco? Ja tam lubię takie kontrasty do ciepłej, rodzinnej atmosfery, która panuje w tym sezonie :)

3. Morderstwo w Boże Narodzenie - Agatha Christie

Znalezione obrazy dla zapytania morderstwo w boże narodzenie agatha christieTak, jestem normalną osobą, bez żadnych zaburzeń psychicznych :D Ale jak dla mnie nie ma nic lepszego niż porządny kryminał na święta, a Agatha Christie jest mistrzynią swojego gatunku. Dodajmy jeszcze, że akcja dzieje się dokładnie w Boże Narodzenie, więc jestem zdania, że morderstwa mogą być bardzo... klimatyczne. Żałuję ogromnie, że przeczytałam tę książkę na wiosnę, bo jest to idealna pozycja na zimę, a już w szczególności na okres świąteczny! Jeśli macie okazję, to nawet na samo Boże Narodzenie! Nikt inny niż Agatha Christie nie potrafi utrzymać swoich książek w atmosferze ciągłej niepewności i tajemnicy i oczywiście nie ma tu mowy o konwencjonalnym zakończeniu. Zakończenie jest takie, jak na mistrzynię kryminału przystało, czyli sprawiające, że nagle zaczynamy wątpić w nasze sherlockowe zdolności.

Znalezione obrazy dla zapytania siedem minut po północy4. Siedem minut po północy - Patrick Ness

Siedem minut po północy jest książką całkowicie odmienną gatunkowo od poprzednich trzech tytułów. Ta z pozoru prosta powieść, stawia na emocje, a historia zawarta na jej kartach z pewnością poruszy niejedną osobę. Dlaczego akuratnie w święta? Cóż, ostatnie dni grudnia zawsze napawają mnie pewną nostalgią, kiedy zaczynam wspominać wszystko, co wydarzyło się w mijającym roku. Sądzę, że na ten czas idealne są takie emocjonalne i przemawiające dogłębnie do czytelnika książki, o których nie sposób zapomnieć. Siedem minut po północy posiada wszystkie te cechy.

5. Królowie Dary - Ken Liu

Znalezione obrazy dla zapytania królowie daryChyba każdy w święta wreszcie znajduje tę upragnioną chwilę wolnego czasu, więc warto wtedy sięgnąć po dzieło nieco poważniejsze i bardziej skomplikowane. Królowie Dary to napisana z rozmachem, precyzyjnie dopracowana, przesycona duchem orientu powieść fantasy, która z pewnością będzie prawdziwą gratką dla miłośników gatunku. Nieco "cięższa", wymagająca trochę skupienia, ale jednocześnie budząca podziw kunsztem w kreacji świata przedstawionego. Właśnie z taką książka wyobrażam sobie przerwę świąteczną :)
Tak przedstawiają się moje propozycje na święta :) A jakie książki Wy polecacie na ten czas?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz