niedziela, 16 października 2016

English Matters: New York - The City That Never Sleeps

Jedno z największych, najbardziej znanych i z pewnością wartych do odwiedzenia miast Stanów Zjednoczonych, czyli Nowy Jork. To miejsce jest dla mnie szczególnie ważne ze względów rodzinnych, dlatego zawsze chętnie czytam artykuły z nim związane. English Matters w wydaniu specjalnym magazynu, przyjrzy się trochę bliżej tej metropolii, odkryje jej nieznane zakamarki, fakty i mity oraz przybliży rys historyczny.
Zacznijmy może od tego, że Nowy Jork posiada bardzo bogatą historię. Artykuł The Men Who Built New York pokazuje to miasto na przestrzeni wieków, podczas walki o niepodległość, czy wojny secesyjnej. Szczególny nacisk kładzie również na ważne osobistości, które przyczyniły się do rozwoju tego miejsca. Przyznam szczerze, że nie znałam dotychczas tych postaci, więc tym bardziej cieszę się, że artykuł przybliżył mi trochę ich sylwetki.
Nowy Jork często kojarzy się z wieżowcami, przytłaczającymi reklamami i przede wszystkim ogromem mieszkańców i turystów. Warto jednak wspomnieć, że i tam możemy znaleźć oazy spokoju, które są świetną alternatywą dla tętniącego życiem centrum. Kilka takich miejsc zaprezentuje nam artykuł The Natural Wonders of New York.
Jeśli jednak nie przemawia do was natura, Nowy Jork jest również bogaty kulturowo, o czym wspomina artykuł Sensational and Magnificient. Kto wie, może warto zapamiętać kilka nazw muzeów i zabytków, a nuż kiedyś wybierzemy się na zachodnią półkulę.
Im większe miasto, tym więcej stereotypów na temat jego mieszkańców. Co jest prawdą, a co jedynie bezmyślnie powtarzaną plotką? Fakty i mity o Nowojorczykach - to także jeden z tematów tego magazynu.
Sławni ludzie są oczywiście reklamą dla tego miasta. The Biggest of the Apples przedstawi nam pokrótce kilka najbardziej znanych osób urodzonych w Nowym Jorku, między innymi Calvina Kleina, czy Woody'ego Allena.
To wydanie English Matters z pewnością obfituje w wiele ciekawostek, ale mnie najbardziej zaciekawił artykuł 9/11 - a Day of Mourning, bowiem Nowy Jork to nie tylko nowoczesna technologia, barwne witryny sklepów i tysiące turystów. To również miasto z tragiczną przeszłością i zdarzeniem, które na zawsze odcisnęło swoje piętno w sercach Nowojorczyków. Mówię tu oczywiście o ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku. Zdecydowanie zbyt często się o tym zapomina, ale wydaje mi się, że w szczególności w świetle ostatnich wydarzeń, należy pamiętać, że ataki terrorystyczne to wspólna tragedia, a najlepszym przykładem jest zamach sprzed piętnastu lat.
Najnowsze wydanie English Matters to Nowy Jork w pigułce. Czytając tę gazetę, odświeżyłam sobie trochę wiedzy historycznej, poznałam sylwetki znanych postaci i miejsca, które warto mieć w przyszłości na uwadze. Niezależnie od tego, czy byliście, czy może planujecie wybrać się kiedyś w to miejsce, warto trochę poszerzyć wiedzę o świecie, oczywiście ciekawej formie artykułów w języku angielskim.

Za magazyn dziękuję wydawnictwu Colorful Media
 


2 komentarze:

  1. muszę wreszcie zabrać się za ten magazyn, ale jakoś nie miałam motywacji, ale widać że zapowiada się on ciekawie :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie motywacja pojawiła się jak tylko zobaczyłam tematy artykułów :) W tym wydaniu pojawiło się kilka naprawdę ciekawych, z resztą chyba w każdym znajdzie się coś interesującego :D

      Usuń