sobota, lipca 18

"Papierowe Miasta" - kolejna przełomowa powieść autora "Gwiazd Naszych Wina"

"Nic nigdy nie zdarza się tak, jak to sobie wyobrażamy. [...] Z drugiej strony, jeśli sobie niczego nie wyobrażasz, nigdy nic się nie wydarza."

Imię i nazwisko John Green większości kojarzy się ze słynną, zekranizowaną powieścią "Gwiazd Naszych Wina". Lecz nie tylko tą książką autor zasłużył sobie na uwielbienie. "Papierowe Miasta" to jedno z jego dzieł, napisane w podobnym stylu, również dla młodzieży. Jest to książka typowo psychologiczna, ewentualnie obyczajowa, opowiadająca o nastolatkach z dość niecodziennymi problemami. "Papierowe Miasta" przeczytałam jeszcze zanim sięgnęłam po "Gwiazd Naszych Wina" i był to bardzo dobry wybór. Powieść zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, może nie oszałamiające, ale pozytywne.
Główny bohater Quentin od lat pała sekretną miłością do swej sąsiadki, zbuntowanej, popularnej i bezkompromisowej Margo. Pewna noc, gdy dziewczyna pojawia się w jego oknie w stroju ninja wszystko zmienia. Niedługo potem Margo znika, zostawiając Quentinowi wskazówki jak ją odnaleźć. Chłopak spędza mnóstwo czasu na poszukiwaniach, ale każdym kolejnym krokiem zaczyna odkrywać inne, nieznane mu twarze tajemniczej sąsiadki…
Bohaterowie borykają się w książce zarówno z codziennymi jak i trochę odbiegającymi od rzeczywistości problemami. Green porusza bardzo ważne problemy takie jak: brak tolerancji, niezrozumienie zarówno w szkole jak i w domu. Sprawia, że patrzymy na wszystko z innej perspektywy.
 Akcja szybko się rozwija, książka jest ciekawa i wciągająca, trudno się od niej oderwać. Język z początku wydaje się prosty, ale pozory mylą. Opisy emocji postaci są bardzo realistyczne. Bohaterowie są idealnie wykreowani. Mimo, że czytałam tę książkę już jakiś czas temu, ciągle nie mogę się zdecydować, kto najbardziej przypadł mi do gustu. Może jednym z powodów mojego niezdecydowania jest ich różnorodność, bowiem autor przedstawił nam plik całkowicie innych zarówno pod względem charakteru jak i wyglądu postaci. Jedno jest pewne – każdy z nich był niepowtarzalny i tworzył nierozłączny element powieści. Z jednej strony Quentin, niby cichy i skromny, ktoś kogo trudno opisać. Z pozoru wycofany i nijaki, ale z biegiem czasu jego osoba oraz działania, które podejmuje sprawiły, że zaczęłam nabierać do niego sympatii. Z drugiej strony Margo, postać charyzmatyczna i bardzo wyrazista. Tworzy wokół siebie aurę zdecydowania, ale jednocześnie intryguje i zaciekawia. Tak naprawdę, podchodzi do życia całkowicie inaczej niż by się wydawało, można powiedzieć, że wręcz filozoficznie. Popularna w szkole, mająca wielu znajomych, pomysłowa, ale również budząca strach jest całkowitym przeciwieństwem Quentina. Tak jak powiedziałam, bohaterowie bardzo się różnią, więc na pewno każdy znajdzie tu swojego ulubieńca.
W trakcie czytania miałam wrażenie, że wiem jak całość się skończy. Przypuszczałam, że Margo postąpi inaczej. Ale moje założenia okazały się bardzo błędne! Końcówka bardzo mnie zaskoczyła, ale nie rozczarowała. Wręcz przeciwnie, stwierdziłam, że jest idealnym  podsumowaniem tej historii. Jeśli ktoś myśli, że jest to typowa powieść miłosna, bardzo się myli. Książka jest tajemnicza, intrygująca i niepowtarzalna. Obowiązkowa pozycja dla fanów Greena i nie tylko!

Ocena: 8/10

~Shadow