środa, 8 kwietnia 2015

Harry Potter - bestseller, który powoli zamienia się w klasykę

Okładka książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Okładka pierwszej części
Seria: Harry Potter
Autor: J.K.Rowling
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania pierwszego tomu: kwiecień 2000
Liczba tomów w serii: 7 
  
"Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanika, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!"


O Harrym Potterze, autorstwa J.K.Rowling, słyszał każdy. Seria siedmiu tomów o przygodach młodego czarodzieja bardzo szybko przysporzyła sobie czytelników na całym świecie. Prawie na każdym kroku natrafia na dobre recenzje. Przeczytana raz, na pewno pozostanie w pamięci na zawsze. 
Swoją podróż w świecie magii i czarów zaczęłam kilka lat temu. Mimo to, pytana o ulubioną książkę, ciągle bez wahania odpowiadam Harry Potter. Co sprawiło, że tak łatwo zawładnęła moim sercem? 
Harry Potter od śmierci rodziców mieszka u wujostwa, zaniedbany i wyśmiewany przez kuzyna i jego rodziców. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest czarodziejem i ma rozpocząć naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Tam spotyka pierwszych przyjaciół, Rona i Hermionę, uczy się tajników magii, odkrywa szkolne sekrety. Harry został jednak wybrany. Wybrany, aby pokonać zagrożenie dla świata magii, Czarnego Pana, Lorda Voldemorta.

"Nie żałuj umarłych, Harry, żałuj żywych, a przede wszystkim tych, którzy żyją bez miłości"

Niektórzy uważają, że każda książka fantasy jest taka sama. Poniekąd prawda, poniekąd nie. Muszę przyznać, że owe książki rzeczywiście bardzo często opierają się na jednakowym schemacie. Dobro walczy ze złem, a powieść kończy się happy endem. Okazuje się jednak, że Harry Potter to książka nietuzinkowa, która nie opiera się jedynie na wydarzeniach i akcji, ale podświadomie wplecione są w nią ważne wartości, które kształtują ideał człowieka. Bohaterowie są dla nas przykładami, każdy z nich ma jakieś cechy warte podziwu, ale również wady, co czyni ich bardzo ludzkimi i podobnymi do nas. Przede wszystkim nie odbieramy ich jako nieustraszonych czarodziei,  ale jako naszych rówieśników, którzy bardzo często zmagają się z przyziemnymi problemami. Harry, Ron i Hermiona są w końcu szkolnymi uczniami, ich życie w wielu aspektach wcale nie różni się od naszego, dlatego łatwo jest się z nimi utożsamić. Harry Potter, będący głównym bohaterem, mimo wielu zalet jak odwaga i wytrwałość, przeżywa też chwile słabości i zwątpienia. Bardzo ludzką postacią jest Hermiona Granger, przyjaciółka Harry'ego, która mimo olbrzymiej wiedzy jest często wyśmiewana przez rówieśników. Jej niezwykła wrażliwość tworzy ją osobą głęboko oddziałującą na naszych emocjach. Ron i Neville pokazują nam, że pozory często mylą, a nawet najbardziej nieporadna i zagubiona osoba, także ma w sobie wiele pozytywnych cech, które musi po prostu sama odkryć. Luna jest postacią niezwykle pozytywną, będącą potwierdzeniem tego, że inny, wcale nie znaczy gorszy. A mogłabym tak jeszcze długo wymieniać, gdyż każdy bohater w tej serii ma własny, niepowtarzalny charakter i cechy, które czynią go wyjątkowym. Jednocześnie relacje, które zachodzą między postaciami, czy to pozytywnymi, czy negatywnymi uczą czytelnika, co jest naprawdę ważne w życiu i jakie wartości powinniśmy doceniać.

Chyba nie ma wśród czytelników tej serii osoby, która nie chciałaby zamieszkać w Hogwarcie, miejscu pełnym magii i tajemnic. Wszystko jest bogate w szczegóły, tak że staje się doskonałym tłem dla wydarzeń. Jestem pełna podziwu dla autorki za stworzenie tak niesamowitego miejsca, całego systemu magii i dopracowaniu tego w każdym calu. Jednocześnie styl Rowling, jej realistyczne opisy, humorystyczne dialogi, to wszystko sprawia, że odnosimy wrażenie, jakbyśmy wspólnie z Harrym przeżywali przygody.

"Jeśli ktoś kocha nas aż tak bardzo, to nawet jak odejdzie na zawsze, jego miłość będzie nas zawsze chronić"

Co do samej fabuły, jest ona pełna akcji, nieprzewidywalnych zdarzeń i plot twistów. Pomysł J.K.Rowling także jest bardzo oryginalny, w końcu  "Harry Potter" jest prekursorem dla wielu motywów w literaturze fantasy. Historia młodego czarodzieja zapoczątkowała setki innych książek, bardzo zbliżonych tematyką. Ale nie wyklucza to faktu, że to "Harry Potter" jest już teraz uznawany za klasykę literatury fantasy.
Harry Potter zawładnie każdym miłośnikiem fantasy, i nie tylko! Gdy przewróciłam ostatnią stronę, nie mogłam uwierzyć, że książka mojego dzieciństwa tak szybko się skończyła. Jedno jest pewne. Na zawsze pozostanie w moim sercu!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz